Jak z sukcesem rozliczyć projekt dofinansowany z grantów UE?
Rozliczenie projektów finansowanych z funduszy europejskich wymaga wdrożenia procedur wewnętrznych, które są niezbędne do zapewnienia przejrzystości finansowej i zgodności z przepisami. Aby sprostać tym wymaganiom, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie polityki rachunkowości, procesów zakupowych, kadrowych oraz administracyjnych.
Każdy projekt powinien być realizowany zgodnie ze specyficznymi warunkami wynikającymi z zapisów umowy o dofinansowanie, wniosku aplikacyjnego, a także indywidualnej sytuacji beneficjenta. Jednak niezależnie od konkursu, w ramach którego beneficjent otrzymał wsparcie, można wskazać kilka zasad wspólnych dla wszystkich projektów dofinansowanych z funduszy UE:
∑ Konieczność prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej,
∑ Ponoszenie wydatków zgodnie z zasadą konkurencyjności,
∑ Terminowe składanie wniosków o płatność,
∑ Promocja projektu.
1. Prowadzenie wyodrębnionej ewidencji księgowej związanej z wydatkami projektowymi
W ramach każdego projektu dofinansowanego z funduszy europejskich wymagane jest księgowanie poszczególnych wydatków projektowych na oddzielnych kontach analitycznych i syntetycznych. Alternatywnie, możliwe jest korzystanie z odpowiedniego kodu rachunkowego w ramach prowadzonych kont rachunkowych dla księgowania wszystkich transakcji związanych z projektem. Konieczne jest także ustalenie i opisanie zasad dotyczących ewidencji i rozliczania środków w ramach przyjętej polityki rachunkowości. Realizowanie tych czynności jest kluczowe z punktu widzenia kontroli projektu i zapewnienia możliwości weryfikacji ponoszonych wydatków deklarowanych we wnioskach o płatność.
2. Ponoszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta